Περιβαλλοντικό πρόγραμμα "Βιολογικά προϊόντα- Σύμμαχος της Yγείας και της Aειφορίας" PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 01 Σεπτέμβριος 2008 09:34

Normal 0 false false false

Τα τελευταία χρόνια, η ραγδαία αύξηση του πληθυσμού έχει δημιουργήσει αυξημένες ανάγκες για τρόφιμα και υλικά αγαθά. Οι μέθοδοι της σύγχρονης εντατικοποιημένης γεωργίας που στοχεύουν στην ολοένα και μεγαλύτερη αύξηση της παραγωγής, χαρακτηρίζονται από αλόγιστη χρήση χημικών ουσιών (λιπάσματα, παρασιτοκτόνα, ορμόνες) και μεγάλη κατανάλωση ενέργειας που προέρχεται κυρίως από ορυκτά καύσιμα (μη ανανεώσιμη πηγή ενέργειας) για την κίνηση των μηχανών, τη θέρμανση θερμοκηπίων και άλλες παρόμοιες δραστηριότητες.

Έτσι όμως και το περιβάλλον επιβαρύνεται σημαντικά και υπονομεύεται η υγεία, η ευεξία, η μακροβιότητα και η ποιότητα ζωής του σύγχρονου ανθρώπου. Βέβαια, τίποτα δεν είναι μη αναστρέψιμο. Αφήνοντας κατά μέρος την απαισιοδοξία, μπορούμε όλοι μαζί , παρεμβαίνοντας επωφελώς, να ανακαλύψουμε τη μαγεία που κρύβει η φύση και να φροντίσουμε να παραδώσουμε στις επόμενες γενιές τον πλανήτη στην κατάσταση που τον παραλάβαμε.

Με αυτές τις σκέψεις ξεκινήσαμε την υλοποίηση του προγράμματος σχετικά με τα βιολογικά προϊόντα. Αρχικά ασχοληθήκαμε με το τι είναι τα βιολογικά προϊόντα, τι παραπάνω προσφέρουν σε εμάς και πως διασφαλίζεται ότι είναι βιολογικό ένα προϊόν που αγοράζουμε. Στη συνέχεια, παρουσιάσαμε τα είδη των βιολογικών προϊόντων:

1. Βιολογικά ρούχα

2. Βιολογικά καθαριστικά

3. Βιολογικά τρόφιμα

4. Βιολογικό λίπασμα

5. Βιολογικά είδη συσκευασίας.

Συγκεντρώσαμε και παρουσιάσαμε τρόπους για να κατασκευάσουμε τα δικά μας καθαριστικά για το σπίτι με απλά φυσικά υλικά, φιλικά στο περιβάλλον. Επίσης, ασχοληθήκαμε με την οικιακή κομποστοποίηση και με το πως μπορούμε να την κάνουμε πράξη στο δικό μας σπίτι.

Τέλος, φτιάξαμε ένα μικρό βιντεάκι με τα χαρακτηριστικά σημεία της εργασίας μας, ενσωματώσαμε και μουσική και το αναρτήσαμε στο blogspot του Λυκείου μας http://likioandravidas.blogspot.com

Μπορείτε να δείτε αμέσως το βίντεο πατώντας στο σύνδεσμο:  http://users.ilei.sch.gr/mdiaman/biologika.swf

Ολόκληρη η εργασία υπάρχει εδώ.

Η Περιβαλλοντική Ομάδα του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Διαμαντοπούλου Μαρία (ΠΕ03)

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 23 Οκτώβριος 2012 19:13