"Η οδοντόκρεμα του ελέφαντα" PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 25 Απρίλιος 2013 21:40

DSCF3212

Ένα από τα πιο εντυπωσιακά πειράματα το σχολικού εργαστηρίου Χημείας, την "οδοντόκρεμα του ελέφαντα" παρουσίασαν την Πέμπτη 25/4/13 οι μαθητές της Θετικής Κατεύθυνσης της Β΄Λυκείου του σχολείου μας με την υποστήριξη και καθοδήγηση του χημικού Αποστολάτου Ηλία.

Με το πείραμα αυτό φάνηκε η αξία των καταλυτών στις χημικές αντιδράσεις αφού αυξάνουν την ταχύτητά τους. Ως καταλύτης χρησιμοποιήθηκε το ιωδιούχο κάλιο, το οποίο διέσπασε το υπεροξείδιο του υδρογόνου ελευθερώνοντας οξυγόνο.

DSCF3208

Κατά τη διάρκεια του πειράματος   τονίστηκε τόσο η απολυμαντική και αντισηπτική δράση του υπεροξειδίου του οξυγόνου (χρησιμοποιείται στις πληγές) όσο και οι πολλές εφαρμογές που έχει στην καθημερινή ζωή, όπως στη λεύκανση των μαλλιών και των δοντιών. Για το λόγο αυτό και ονομάστηκε η οδοντόκρεμα του ελέφαντα.

Στη συνέχεια με τη βοήθεια ενός κομματιού από βοδινό συκώτι φάνηκε η δράση των καταλυτών που υπάρχουν στον οργανισμό μας αφού ρίχνοντας στο συκώτι υπεροξείδιο του υδρογόνου αυτό διασπάστηκε και ελευθερώθηκε οξυγόνο.   Κατ΄ανάλογο τρόπο τα ένζυμα του οργανισμού μας διασπούν τις τοξίνες βοηθούν στην αποτοξίνωσή.

DSCF3213

Σύμφωνα με τον κ. Αποστολάτο, το πείραμα αυτό συνδέεται με πολλές διδακτικές ενότητες, τόσο του Γυμνασίου όσο και του Λυκείου:

1. Χημικές αντιδράσεις Β΄Γυμνασίου, Α΄Λυκείου
  2. Παρασκευή οξυγόνου Β΄Γυμνασίου
  3. Εξώθερμες αντιδράσεις Β΄Γυμνασίου
  4. Χημική κινητική-ταχύτητα αντίδρασης Α΄Λυκείου και Β΄ Θετική
  5. Οξειδοαναγωγή Β΄Λυκείου
  6. Καταλύτες Β? Θετική

Δεν είναι η πρώτη φορά που στο τέλος των μαθημάτων παρουσιάζεται ένα εντυπωσιακό πείραμα Χημείας.

Δείτε κάτι ανάλογο από προηγούμενη χρονιά, πατώντας εδώ.

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 27 Απρίλιος 2013 06:48