Λήξη του σχ. έτους 2010-11 με πείραμα Χημείας PDF Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 06 Μάιος 2011 17:47

Ένα εντυπωσιακό πείραμα, τη δημιουργία ενός μικρού ηφαιστείου,  είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές της Α΄τάξης του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας, στο εργαστήριο του σχολείου, την τελευταία μέρα των μαθημάτων για το σχολικό έτος 2010-11.

Αρχικά, ο υπεύθυνος του Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών και  χημικός του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας, έβαλε φωτιά σε οξείδιο του χρωμίου και από τον εγκλωβισμό των αερίων αζώτου και υδρατμών σχηματίστηκε σταδιακά ένα μικρό ηφαίστειο. Το φαινόμενο κράτησε αρκετά λεπτά και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία και να το απολαύσουν και να συζητήσουν με τον καθηγητή τους για τις αιτίες σχηματισμού του.

Το πείραμα αφιερώθηκε στους μαθητές της ομάδας που έλαβε μέρος στο Πρωτάθλημα Χημείας, το οποίο διοργανώθηκε στην Ηλεία με αφορμή τον εορτασμό του Έτους Χημείας που διανύουμε και στο οποίο πήραν μέρος πολλά Γυμνάσια και Λύκεια του νομού.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 06 Μάιος 2011 18:38