Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας: Μαθαίνω για τη ζωή και για την ποιότητα ζωής PDF Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 24 Ιούλιος 2009 18:19

Το σχολικό έτος 2007-08 τα παιδιά της Β΄Λυκείου του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας, υλοποίησαν πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα:

Μαθαίνω για τη ζωή και για την ποιότητα ζωής- Εξαρτησιογόνες ουσίες, διατροφικές συνήθειες και μεταλλαγμένα προϊόντα"

Υπεύθυνες για το πρόγραμμα ήταν οι εκπαιδευτικοί:  Κωνσταντινίδη  Κατερίνα (ΠΕ06) και Τσώτα Μαρία (ΠΕ20).

Οι μαθητές κατά τη διάρκεια της υλοποίησης του προγράμματος χωρίστηκαν σε ομάδες και κατασκεύασαν αφίσες σχετικές με την υγιεινή διατροφή, όπως αφίσα που απεικόνιζε την Πυραμίδα της Μεσογειακής Διατροφής, καθώς και αφίσα με  μικρές διατροφικές συμβουλές. Τις αφίσες αυτές ανάρτησαν σε εσωτερικό χώρο του σχολείου για να ευαισθητοποιήσουν και τους συμμαθητές τους και στο τέλος του προγράμματος τις παρέδωσαν στον υπεύθυνο Αγωγής Υγείας για το Ν.Ηλείας,  κ. Μέμνονα Κωνσταντίνου.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 24 Ιούλιος 2009 18:22