Επίσκεψη στο Μουσείο Αρχαίας Τεχνολογίας PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 05 Δεκέμβριος 2012 23:08

DSCF2639

Τη Τετάρτη, 5 Δεκεμβρίου 2012, οι μαθητές της Β΄τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Αρχαίας Τεχνολογίας στο Κατάκολο Ηλείας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ευκλείδειας Γεωμετρίας. Παράλληλα, το ίδιο Μουσείο, καθώς και το Μουσείο με τα μουσικά όργανα των αρχαίων Ελλήνων, επισκέφθηκαν οι μαθητές του Α2, οι οποίοι υλοποιούν ερυνητική εργασία με θέμα: "Η μουσική του χθές και του σήμερα".

Τα δύο αυτά μουσεία αποτελούν πόλο έλξης τόσο για τους Έλληνες όσο και για τους ξένους επισκέπτες της περιοχής. Δημιουργήθηκαν από τον κ. Κοτσανά Κώστα, μηχανολόγο-μηχανικό της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών, ο οποίος ασχολείται με τη μελέτη του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού από το 1990. Έχει κατασκευάσει 100 περίπου λειτουργικά ομοιώματα των εφευρέσεων των αρχαίων Ελλήνων που πραγματοποιήθηκαν από το 2000π.Χ μέχρι το τέλος του αρχαίου ελληνικού κόσμου. Τα ομοιώματα αυτά, σύμφωνα με τον κ. Κοτσανά, αποδεικνύουν την υψηλής στάθμης τεχνολογία του πολιτισμού τους που δεν είχε σχεδόν τίποτα να ζηλέψει από τη σύγχρονη τεχνολογία.

Η υπεύθυνη του μουσείου, παρουσίασε και εξήγησε στους μαθητές πως λειτουργούσαν οι εφευρέσεις αυτές και γιατί πρέπει να είμαστε περήφανοι για τους προγόνους μας. Οι μαθητές άκουσαν προσεκτικά τα όσα ειπώθηκαν και  συγκέντρωσαν πληροφορίες για τις εργασίες τους.

Αναλυτικές πληροφορίες για τα εκθέματα των δύο μουσείων υπάρχουν στην ιστοσελίδα του κ. Κοτσανά: www.kotsanas.com , την οποία αξίζει πραγματικά κάποιος να επισκεφθεί και να αφιερώσει χρόνο να περιηγηθεί σε αυτήν.

Μετά το τέλος της επίσκεψης, οι μαθητές συμπλήρωσαν το παρακάτω ερωτηματολόγιο:

Δείτε τα αποτελέσματα του ερωτηματολογίου, εδώ.

Φωτογραφίες από το χώρο του μουσείου υπάρχουν στη Συλλογή φωτογραφιών του σχολείου μας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 31 Δεκέμβριος 2012 17:14