11η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2013 PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 28 Νοέμβριος 2012 15:49

chemistry-glassware-575x382

H Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών  (ΠΑΝΕΚΦΕ) προκήρυξε και φέτος τον   <<Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 11η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2013>>   που πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του ΥΠΑΙΘΠΑ.

Στο πλαίσιο αυτό, το ΕΚΦΕ Ηλείας   οργανώνει   τον τοπικό διαγωνισμό  ο οποίος θα διεξαχθεί το Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012 από ώρα

9:00 ? 13:00 στους χώρους  του ΕΚΦΕ, 4ο Γυμνάσιο Πύργου , Τέρμα Ροφιά.

Η προετοιμασία και η συμμετοχή σε αυτού του είδους τις εκδηλώσεις υποστηρίζει τον πειραματικό χαρακτήρα των Φ.Ε. και πέραν του διαγωνιστικού χαρακτήρα, καλλιεργεί την δημιουργικότητα  των μαθητών.

Η νικήτρια τριμελής ομάδα μαθητών θα διαγωνιστεί στον Πανελλήνιο διαγωνισμό στην Αθήνα στις 19 Ιανουαρίου 2013 και ακολούθως  οι δύο νικήτριες ομάδες θα συμμετάσχουν στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό στο Λουξεμβούργο από 17 έως 23 Μαρτίου 2013.

Από το ΓΕ.Λ Ανδραβίδας θα πάρουν μέρος στο διαγωνισμό οι μαθητές:

Κασσάρα Σίσσυ

Δημητρόπουλος Ανδρέας

Λιναρδόπουλος Διονύσης

Αναπληρωματικός:

Καπατσούλιας Σπύρος

Την προετοιμασία των μαθητών ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί:

Πετροπούλου Διονυσία(Φυσικός)

Αποστολάτος Ηλίας(Χημικός)

Κορομηλά Γεωργία(Βιολόγος)

Αντωνόπουλος Επαμμεινώνδας(Φυσικός)

Δείτε το σχετικό έγγραφο της ΠΑΝΕΚΦΕ, πατώντας εδώ, και την πρόσκληση του ΕΚΦΕ Ηλείας, εδώ.

Αφιέρωμα της εφημερίδας Πατρίς υπάρχει εδώ.

Φωτογραφίες από την προετοιμασία των μαθητών καθώς και τα αφιερώματα του τοπικού τύπου υπάρχουν παρακάτω.

Ευχαριστούμε τον Ασημακόπουλο Χρήστο,πρόεδρο του 15μελούς του σχολείου μας, για την παραχώρηση των φωτογραφιών.

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 23 Ιούνιος 2013 12:26