«Νερό, είσαι θησαυρός!» PDF Εκτύπωση E-mail
Σάββατο, 24 Νοέμβριος 2012 11:33
water 1

Το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης και το Οίκαδε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Τράπεζας Κύπρου διοργανώνουν τη σχολική χρονιά 2012 -2013 Πανελλήνιο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό με θέμα:   «Νερό, είσαι θησαυρός!»

Ο διαγωνισμός στοχεύει στο να συμβάλει μέσω της τέχνης στην περαιτέρω ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την αξία του νερού για τον άνθρωπο και για το περιβάλλον, τα προβλήματα που προκύπτουν και τους τρόπους για να αντιμετωπιστούν. Σημειώνεται ότι το θέμα του διαγωνισμού δεν αφορά το νερό της θάλασσας.

Όροι συμμετοχής:

?Στο διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν παιδιά Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου
?Τα παιδιά μπορούν να συμμετάσχουν με ζωγραφική, κολλάζ, φωτογραφίες, κατασκευές
?Τα έργα μπορούν να είναι ατομικά ή ομαδικά
?Κάθε παιδί στέλνει μόνο 1 ατομικό έργο
?Σε κάθε ομαδικό έργο θα συμμετέχουν αυστηρά έως 10 παιδιά
?Τα έργα ζωγραφικής και τα κολάζ θα πρέπει να είναι σε χαρτί διαστάσεων 35Χ50 εκ για τα ατομικά έργα και 60Χ80 εκ για τα ομαδικά
?Τα παιδιά μπορούν να χρησιμοποιήσουν όποια υλικά θέλουν
?Οι φωτογραφίες πρέπει να παραδοθούν τυπωμένες σε διάσταση 35Χ50 εκ
?Οι κατασκευές πρέπει να έχουν διαστάσεις έως 50X70εκ (μεγαλύτερες διαστάσεις θα γίνονται δεκτές μόνο κατόπιν συνεννόησης)
Αιτήσεις συμμετοχής:

Τα σχολεία και τα καλλιτεχνικά εργαστήρια που θα λάβουν μέρος στο διαγωνισμό πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή αποστέλλοντας την επισυναπτόμενη φόρμα έως 30 Νοεμβρίου 2012 ως εξής:

1.στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ή Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

2.στα fax  2109340839 ή 2106477498

Διευκρινήσεις στα τηλέφωνα: 2109345378, 2106477923

Περισσότερες πληροφορίες για το διαγωνισμό υπάρχουν στο παρακάτω έγγραφο και στις ιστοσελίδες των διοργανωτών:

Στο διαγωνισμό αυτό δήλωσαν συμμετοχή και μαθητές του σχολείου μας, με ιδιαίτερο ταλέντο στη ζωγραφική και  περιβαλλοντική ευαισθησία. Θα παραδόσουν τα έργα τους μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 2013 στους διοργανωτές του διαγωνισμού.
Τους ευχόμαστε δημιουργική έμπνευση και καλή επιτυχία σε αυτή τους την προσπάθεια.
Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 24 Νοέμβριος 2012 12:02