Πως πρέπει να είναι ο δάσκαλος PDF Εκτύπωση E-mail
Σάββατο, 20 Οκτώβριος 2012 08:24

teacher

Δείτε το παρακάτω βίντεο που είναι απόσπασμα της συνέντευξης του καθηγητή του Α.Π.Θ Χρίστου Τσολάκη στην εκπομπή της Β. Φλέσσα: "Στα Άκρα" και ας σκεφτούμε λίγο τις απλές, μεγάλες και αληθινές κουβέντες του μεγάλου αυτού παιδαγωγού για τη διδασκαλία και την ίδια τη ζωή!!!

Αν όλοι οι δάσκαλοι προσπαθήσουν αρκετά και συνεργαστούν αρμονικά με τους μαθητές και τους γονείς, το σχολείο μπορεί να γίνει κύτταρο πολιτισμού και μία πρόταση για τη σύγχρονη παγκόσμια κοινωνία.

Tη μεγάλη ευθύνη που έχουν οι δάσκαλοι απέναντι στους μαθητές τους τονίζει το παρακάτω βίντεο το οποίο πραγματικά αξίζει κάποιος να διαθέσει ελάχιστο χρόνο για να το παρακολουθήσει:

Το ραγισμένο δοχείο

Στην ηλεκτρονική  μαθητική εφημερίδα του σχολείου μας : Τα νέα μας, υπάρχει αναδημοσίευση άρθρου από το εκπαιδευτικό site: esos σχετικά με την παιδαγωγική συμπεριφορά των δασκάλων

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 20 Οκτώβριος 2012 14:22