Συμβουλές Κυκλοφοριακής Αγωγής PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 04 Απρίλιος 2012 18:19

Δημοσίευμα της εφημερίδας "Πατρίς" Ηλείας

Τη Τρίτη 3 Απριλίου 2012, ο Ανθυπαστυνόμος της Τροχαίας κ. Ανδρικόπουλος Ιωάννης, επισκέφθηκε το ΓΕ.Λ Ανδραβίδας και ενημέρωσε τους μαθητές για θέματα που αφορούν τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, τη χρήση της ζώνης ασφαλείας και τα τροχαία ατυχήματα.

Ο κ. Ανδρικόπουλος πραγματοποιεί από το 1994 επισκέψεις σε σχολεία του Ν. Ηλείας και ευαισθητοποιεί τους μαθητές γύρω από τη σωστή τήρηση του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας. Όπως τόνισε χαρακτηριστικά, ο Κ.Ο.Κ πρέπει να είναι απαράβατος κανόνας γιατί τα λάθη κάποιες φορές έχουν μοιραία κατάληξη και δεν μπορούν να διορθωθούν.

Παρουσίασε στους μαθητές δύο CD, το ένα σχετικά με τις συνέπειες του ποτού όταν οδηγούμε και το το δεύτερο σχετικά με την αναγκαιότητα της ζώνης ασφαλείας τόσο στους οδηγούς όσο και στους συνεπιβάτες. Τα εύστοχα παραδείγματα που χρησιμοποίησε και η διήγηση των αληθινών  περιστατικών που αντιμετώπισε υπηρετώντας επί σειρά ετών την Ελληνική Αστυνομία, κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών και είχε σαν συνέπεια να τους προβληματίσει  γύρω από το θέμα της πρόληψης και της αποφυγής άσχημων ατυχημάτων. Ο κ. Ανδρικόπουλος επισήμανε ότι όχι μόνο δεν πρέπει να οδηγούμε όταν έχουμε πιεί αλλά και να μην μπαίνουμε σε αυτοκίνητα φίλων που έχουν πιεί.

Παρόμοια ενημέρωση έγινε και σε πολλά Γυμνάσια και Λύκεια του Ν.Ηλείας και ο παραπάνω ομιλητής τόνισε ότι θα ήταν χρήσιμο να ενταχθεί η Κυκλοφοριακή Αγωγή ώς μάθημα στο σχολείο.

Τα τελευταία χρόνια, την ευαισθητοποίση των μαθητών πάνω σε αυτό το θέμα έχουν αναλάβει οι εκπαιδευτικοί που υλοποιούν προγράμματα Αγωγής Υγείας και γενικά Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Μπορείτε να δείτε χρήσιμες συμβουλές κυκλοφοριακής αγωγής στον παρακάτω σύνδεσμο: H πρόληψη είναι κατορθωτή

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 04 Απρίλιος 2012 18:45