Τιμώντας του ήρωες του 1821 PDF Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 23 Μάρτιος 2012 21:36

Την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2012 πραγματοποιήθηκε στο ΓΕ.Λ Ανδραβίδας η καθιερωμένη εκδήλωση μνήμης και  τιμής στους ήρωες του 1821.  Διαβάζοντας κείμενα και  σχετικά ποιήματα, τραγουδώντας τραγούδια  που αναφέρονταν στα δύσκολα εκείνα χρόνια, στις κακουχίες και στα βάσανα των Ελλήνων κάτω από τον τουρκικό ζυγό αλλά και στην ελπίδα ότι κάποτε "θα κάνει ξαστεριά", και χορεύοντας παραδοσιακούς χορούς οι μαθητές τίμησαν για μία ακόμα φορά τη μνήμη εκείνων των Ελλήνων που τόλμησαν να υψώσουν το ανάστημά τους απέναντι στους Τούρκους και να φωνάξουν με όλη τη δύναμή τους:  Ελευθερία ή Θάνατος.

Φέτος την εκδήλωση επιμελήθηκαν οι μαθητές:

Κασσάρα Σίσσυ

Γεωργιόπουλος Αλέξανδρος

Κατσαρός Χρήστος

Αγραπίδη Μαρία

Γούργουρα Νίκη

Γεωργιόπουλος Θεόδωρος

Χουσάκης Γιώργος

Μυλωνάκη Νίκη

Φουντά Θεοφανία

Μπελτσώνη Μαριάννα

Κατασούνιας Ανδρέας

Τους παραδοσιακούς χορούς χόρεψαν οι μαθητές:

Καπατσούλια Μαρία

Βεννέ Ζωή

Γεωργιοπούλου Αγγελική

Κανελλόπουλος Γιάννης

Φωτόπουλος Βασίλης

Γεωργιόπουλος Θεόδωρος

Δημητρόπουλος Ανδρέας

Με τους μαθητές συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί: Ζαφειροπούλου Ζωή και Γκιάφης Γεράσιμος.

Τη διδασκαλία των χορών ανέλαβε η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής Καλαμαρά Αθανασία.

Περισσότερες φωτογραφίες από την εκδήλωση υπάρχουν στη Συλλογή φωτογραφιών του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 23 Μάρτιος 2012 22:05