Αιμοδοσία στο ΓΕ.Λ Ανδραβίδας PDF Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 10 Φεβρουάριος 2012 14:10

Την  Παρασκευή 10/02/2012 οι μαθητές της Γ΄τάξης του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας συμμετείχαν στην αιμοδοσία που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου από το τμήμα αιμοδοσίας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Πατρών. Είχε προηγηθεί ενημέρωση των μαθητών από τους  υπεύθυνους του τμήματος και 19 από τους 53  μαθητές της Γ΄τάξης είχαν εκφράσει την επιθυμία να δώσουν αίμα. Επίσης,  προσκόμισαν υπεύθυνη δήλωση των γονέων τους ότι τους επιτρέπουν να δώσουν αίμα.

Προηγήθηκε εξέταση των μαθητών και τελικά κατάφεραν να δώσουν αίμα 10 μαθητές και μία εκπαιδευτικός.

Οδηγίες για τους εθελοντές αιμοδότες υπάρχουν εδώ.

Την Πέμπτη 22/03/2012, ο υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων Ν. Ηλείας, κ. Μέμνων Κωνσταντίνου, έδωσε στους μαθητές του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας που συμμετείχαν στην αιμοδοσία που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο,  αναμνηστικό έπαινο και τα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος από το Νοσοκομείο του Ρίου.  Επαίνεσε για άλλη μια φορά τους μαθητές και τους ανακοίνωσε ότι οι φιάλες αίματος που συγκεντρώθηκαν ήταν αρκετές και περισσότερες από προηγούμενες χρονιές.

Στο σημείο αυτό πρέπει να τονιστεί ότι τόσο ο κ. Κωνσταντίνου όσο και οι υπεύθυνοι του τμήματος αιμοδοσίας του Ρίου, ακούραστα επισκέφθηκαν όλα τα Λύκεια της Ηλείας και ενημέρωσαν τους μαθητές της Γ΄ τάξης για το πόσο σημαντικό είναι να γίνουν εθελοντές αιμοδότες. Η προσπάθειά τους απέδωσε καρπούς και ευχόμαστε  να έχει συνέχεια. Στο τέλος της επίσκεψης ο κ. Κωνσταντίνου έβγαλε αναμνηστική φωτογραφία σε μερικούς από τους εθελοντές αιμοδότες και την εκπαιδευτικό που συντόνισε την αιμοδοσία στο σχολείο.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 07 Φεβρουάριος 2013 20:23