Επέτειος του Πολυτεχνείου 2011 PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 17 Νοέμβριος 2011 18:34

17 Νοέμβρη 2011- 38 χρόνια από την εξέγερση των φοιτητών το 1973.

Οι μαθητές του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας, επέλεξαν να τιμήσουν τη μνήμη όλων εκείνων των ανώνυμων αγωνιστών, που ξεσηκώθηκαν εναντίον του καθεστώτος, προκαλώντας ανατροπή ισορροπίας στη δικτατορική εξουσία και ανοίγοντας το δρόμο για την πτώση της χούντας, με μια όμορφη εκδήλωση στην οποία τον πρώτο ρόλο είχε ένα πολύ προσεγμένο θεατρικό δρώμενο, που δραματοποίησε και σκηνοθέτησε ο εκπαιδευτικός του σχολείου Αποστολάτος Ηλίας(χημικός). Στο δρώμενο συμμετείχαν δέκα μαθητές της Β? Λυκείου, αποδίδοντας με τον καλύτερο τρόπο το ρόλο τους.

Στην αρχή της εκδήλωσης, σε μία σύντομη ομιλία παρουσιάστηκαν τα σημαντικότερα γεγονότα εκείνων των ημερών, ακούστηκαν τραγούδια αφιερωμένα στον αγώνα των φοιτητών του Πολυτεχνείου και  στη συνέχεια παρουσιάστηκε το θεατρικό δρώμενο σχετικό με τα γεγονότα του Πολυτεχνείου.

Τα σκηνικά κατασκευάστηκαν από τους ίδιους τους μαθητές σε συνεργασία με τον κ. Αποστολάτο που είχε την ευθύνη όλης της εκδήλωσης.

Τη προετοιμασία της φετινής γιορτής  είχαν αναλάβει οι μαθητές:

Ασημακόπουλος Χρήστος

Γεωργιόπουλος Αλέξανδρος

Κετσεκιουλάφης Ιωάννης

Κονταλή Ανδριάννα (αφήγηση-παρουσίαση εκδήλωσης)

Βασίλης Γεώργιος

Γιάνναρης Ιωάννης

Φωτόπουλος Βασίλειος

Σφακιανάκη Μαρία ( σκηνικά)

Σωτηροπούλου Χαρά

Κατσαρός Χρήστος

Κανελλόπουλος Γιάννης

Αγραπίδη Μαρία (αφήγηση)

Χουσάκης Γεώργιος

Ακούστηκαν τα  τραγούδια:

Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον (Δ. Τσακνής)

Κατάσταση πολιορκίας(ορχηστρικό, Μ. Θεοδωράκης)

Παράγκα(Δ. Σαββόπουλος)

Δημοσθένους Λέξις(Δ. Σαββόπουλος)

Στο καφενείο η Ελλάς ( Ν. Ξυλούρης)

Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι( Τζ. Καρέζη-Ν. Ξυλούρης)

Την εκδήλωση, έκλεισε με μια σύντομη ομιλία,  ο Διευθυντής του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας Ραμαντάς Αριστείδης.

Τη βιντεοσκόπηση έκανε ο μαθητής της Β΄Λυκείου Φάσκο Αντώνης και  τη φωτογράφηση της  εκδήλωσης ανέλαβε ο μαθητής της Γ΄Λυκείου Μουτσάι Έντρι.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 17 Νοέμβριος 2011 18:45