Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 02 Ιανουάριος 2011 19:49

Την Παρασκευή, 17 Δεκεμβρίου 2010, οι μαθητές και των τριών τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο της Ακρόπολης.

Με τη βοήθεια ξεναγού περιηγήθηκαν σε αρκετούς από τους χώρους του Μουσείου και θαύμασαν τα πέροχα εκθέματα που βρίσκονταν εκεί. Η ξενάγηση είχε διάρκεια δύο ωρών περίπου και οι μαθητές ενημερώθηκαν και για την ιστορία των εκθεμάτων.

Στον εσωτερικό  χώρο του Μουσείου δεν επιτρέπονταν η φωτογράφηση, μπορείτε όμως να δείτε πολλές φωτογραφίες στην επίσημη ιστοσελίδα του Μουσείου: http://www.theacropolismuseum.gr/

Μπορείτε εκεί, επίσης,  να βρείτε και πολλές πληροφορίες για το σύγχρονο αυτό μουσείο. Φωτογραφίες από τον εξωτερικό χώρο μπορείτε να δείτε στη Συλλογή Φωτογραφιών του σχολείου μας.

Μετά τη ξενάγηση, οι μαθητές ξεκουράστηκαν κάνοντας βόλτα στη γιορτινή Αθήνα και αγοράζοντας δώρα και αναμνηστικά από τα στολισμένα καταστήματα.