Ενημέρωση για την εθελοντική αιμοδοσία PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 16 Νοέμβριος 2010 16:21

Την Τετάρτη, 10/11/2010, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών της Γ΄τάξης του σχολείου μας για την εθελοντική αιμοδοσία από μέλη του αντίστοιχου τμήματος του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Πατρών και τον υπεύθυνο Αγωγής Υγείας του νομού μας κ. Μέμνονα Κωνσταντίνου.

Επιγραμματικά παραθέτουμε τα κυριότερα σημεία που τονίστηκαν στην ενημέρωση αυτή:

1. Αναφέρθηκε ότι καθημερινά εκατοντάδες συνάνθρωποί μας χρειάζονται αίμα και αυτό μπορεί να βρεθεί μόνο με την εθελοντική αιμοδοσία.

2. Εθελοντής αιμοδότης μπορεί να γίνει κάθε άνθρωπος από 18 έως 65 ετών, αφού πρώτα ελεχθεί η κατάσταση της υγείας του και το ιστορικό του.

3. Η αιμοδοσία διαρκεί 5-7 λεπτά και η ποσότητα του δίνει ο αιμοδότης είναι το 1/12 του συνολικού όγκου του αίματος που υπάρχει στο σώμα του. Με τη λήψη υγρών και την ξεκούραση αυτό γρήγορα αναπληρώνεται.

4. Ένας αιμοδότης μπορεί να δίνει αίμα κάθε 3 ή 4 μήνες και αυτό μπορεί να διατηρηθεί 35 έως 42 ημέρες σε ψυγείο και σε συγκεκριμένη θερμοκρασία.

5. Το αίμα που συλλέγεται είναι εξαιρετικά πολύτιμο. Το πλάσμα, τα αιμοπετάλια και τα λευκά αιμοσφαίρια είναι ζωτικής σημασίας παράγωγα του αίματος για τη ζωή κάποιων ανθρώπων.

6. Τα παράγωγα του αίματος λαμβάνονται από αυτό με ειδική επεξεργασία και διατηρούνται για μεγάλο χρονικό διάστημα.

7. Κάθε συλλέγόμενη μονάδα αίματος ελεγχεται συστηματικά για διάφορα μεταδιδόμενα νοσήματα. και η διαδικασία αυτή είναι απολύτως εμπιστευτική.

8. Αίμα μπορεί να προσφέρει όποιος το επιθυμεί σε όλες τις Υπηρεσίες Αιμοδοσίας των Νοσοκομείων της χώρας καθώς και στις κινητές μονάδες αιμοληψίας.

9. Κάθε εθελοντής αιμοδότης εφοδιάζεται με ειδική ταυτότητα που τον βοηθά στην εξεύρεση αίματος όποτε το χρειαστεί τόσο αυτός όσο και οι πρώτου βαθμού συγγενείς του.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 16 Νοέμβριος 2010 16:46