Γιορτή της Σημαίας 2010-11 PDF Εκτύπωση E-mail
Σάββατο, 16 Οκτώβριος 2010 20:49

27-10-10: Μια μεγάλη επέτειος γιορτάζετε σήμερα, ένας σταθμό της ιστορίας μας. Μαθητές και των τριών τάξεων του σχολείου μας, ανέλαβαν  να ετοιμάσουν ένα αφιέρωμα στην επέτειο του ΟΧΙ και να τμήσουν τους Έληνες που τα χρόνια εκείνα, κάτω από αντίξοοες συνθήκες, κατόρθωσαν να υψώσουν το ανάστημά τους  και μαζί με τον τότε πρωθυπουργό της Ελλάδας να πουν το μεγάλο ΟΧΙ και να εμποδίσουν την επιδρομή των κατακτητών.
Η γιορτή ξεκίνησε με την απονομή των αριστείων και των βραβείων  προόδου σε μαθητές του σχολείου μας που διακρίθηκαν μεταξύ των συμμαθητών τους. Την απονομή έκανε ο Διευθυντής του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας, κ. Φουσκαρίνης Ανδρέας. Επίσης, ορίστηκε σημαιοφόρος και παραστάτες για το σχολικό έτος 2010-11.

Και επειδή οτι ξεχνιέται χάνεται,  μαθητές του σχολείου μας  ανέλαβαν να μας θυμήσουν τα γεγονότα εκείνων των ημερών μέσα από ποιήματα, πεζά και τραγούδια. Επίσης, βρήκαν στο διαδίκτυο (www.alfavita.gr και   www.e-selides.gr) σχετικές γελοιογραφίες γνωστών σκιτσογράφων και στόλισαν το χώρο που πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση.

Για την πραγματοποίηση αυτής της γιορτής βοήθησαν:

Α΄Λυκείου

Αρβανίτη Μαρία

Σωτηροπούλου Χαρά

Κετσεκιουλάφης Ιωάννης

Β΄Λυκείου

Κοντάνας Χαράλαμπος

Κοτσαύτη Ευγενία

Κοτσαύτη Μαρία

Τσουραπάς Αριστοτέλης

Αβραμοπούλου Θεώνη

Γ΄Λυκείου

Νταή  Γαβριέλλα

Βουρτσάνη Μαρία

Γεωργακοπούλου Χρύσα

Τους μαθητές ανέλαβαν να βοηθήσουν οι φιλόλογοι του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας Θεοφιλοπούλου Ανθή και Παπαδημητρίου Κωνσταντίνα.  Τη διαχείριση του ήχου είχε αναλάβει ο μαθητής της Β΄Λυκείου Γώτης Γεράσιμος.

Απόσπασμα από τη γιορτή:1

Απόσπασμα από τη γιορτή:2

Σχετικές φωτογραφίες υπάρχουν στη Συλλογή Φωτογραφιών του σχολείου μας.

Μετά το τέλος της γιορτής όλα τα σχολεία της Ανδραβίδας συναντήθηκαν στη κεντρική πλατεία και κατέθεσαν στεφάνια στη μνήμη των ηρώων.

Το παρόν στη κατάθεση έδωσε και η Φιλαρμονική του Δήμου Ανδραβίδας "Ο Αρίων". Δείτε ένα μικρό απόσπασμα πατώντας εδώ.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 18 Νοέμβριος 2010 18:34