Συμμετοχή στο Οικο-φεστιβάλ για την ανακύκλωση PDF Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 27 Μάιος 2011 15:27

Τη Δευτέρα 9 Μαΐου 2011, το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ηλείας διοργάνωσε μαθητικό οικοφεστιβάλ με θέμα την ανακύκλωση και τίτλο:

Για να μη γίνουμε αναλώσιμοι...ας γίνουμε ανακυκλώσιμοι.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στη πλατειία της Κουρούτας του δήμου Ήλιδας, με τη συνεργασία του Εμπορικού Συλλόγου Αμαλιάδας και έλαβαν μέρος  περισσότεροι απο 300 μαθητές από 10 σχολεία της Ηλείας συνοδευόμενοι από καθηγητές τους.

Το ΓΕ.Λ Ανδραβίδας υποστηρίζει ότι η ανακύκλωση δεν θα έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα αν σε συνδυαστεί με  Μείωση της κατανάλωσης και με Επαναχρησιμοποίηση. Παρουσίασε στο φεστιβάλ κατασκευές με ανακυκλώσιμα υλικά και υλικά από τη φύση που είχαν κατασκευάσει τα τελευταία χρόνια οι μαθητές των Περιβαλλοντικών Ομάδων του σχολείου και που διακοσμούν την αίθουσα προβολών.

Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση στη Συλλογή φωτογραφιών του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας και στη Συλλογή φωτογραφιών του Γραφείου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ηλείας, πατώντας εδώ.

Αναφορές στη παραπάνω  εκδήλωση έκανε η εφημερίδα Πατρίς πατώντας και εδώ και το ειδησιογραφικό blog της Ηλείας:  Ηλεία-τώρα

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 27 Μάιος 2011 16:23