Αφιέρωμα στην επανάσταση του 1821 PDF Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 08 Απρίλιος 2011 18:58

Η Ελληνική Επανάσταση είναι ένα μεγάλο γεγονός της Ελληνικής ιστορίας. Ο Ελληνικός λαός, υπόδουλος επί 4 αιώνες, ζώντας υπό το καθεστώς ταπεινώσεων και διωγμών, κατόρθωσε να διασώσει την εθνική του ενότητα και να τσακίσει το ζυγό της σκλαβιάς.

Ο εχθρός τα είχε όλα, στρατό, στόλο, οικονομική υποστήριξη, ακόμα και τη νομιμότητα του κυρίαρχου που του πρόσφερε η Ιερή Συμμαχία. Οι Έλληνες το μόνο που είχαν ως αντιστάθμισμα ήταν η απελπισία του σκλάβου. Πολλές γενιές γεννήθηκαν και πέθαναν με το όνειρο της ελευθερίας. Παρόλο όμως που αργούσε η μέρα της απελευθέρωσης, οι Έλληνες δεν έπαψαν να προσδοκούν και να ελπίζουν πως θα ξημέρωνε η μέρα της λευτεριάς. Έμαθαν με σκληρό τρόπο ότι η λευτεριά δεν χαρίζεται, η λευτεριά κατακτιέται και απέδειξαν για μια ακόμα φορά πως κανένας λαός δε μένει υπόδουλος, όταν πάρει την υπέρτατη απόφαση να ζήσει ελεύθερος ή να πεθάνει.

Οι μαθητές του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας ετοίμασαν και φέτος μια μικρή εκδήλωση για να τιμήσουν όλους εκείνους τους Έλληνες που διαφώτισαν, εργάστηκαν, αγωνίστηκαν, θυσιάστηκαν και μαρτύρησαν για τη λευτεριά της πατρίδας μας.

Αφηγητές στη γιορτή ήταν οι μαθητές: Γούργουρα Νίκη και Κετσεκιουλάφης Γιάννης.

Χόρεψαν οι μαθητές: Δημοπούλου Κατερίνα, Ρογγίτη Γεωργία, Μυλωνάκη Μαρία, Καπατσούλια Κωνσταντίνα, Καπατσούλια Βαρβάρα,Καπατσούλια Μαρία, Καραγιάννη Διονυσία, Γούργουρα Νίκη, Βεννέ Ζωή, Κοντούλη Χαρά, Κατσαρός Χρήστος, Κετσεκιουλάφης Γιάννης, Φωτόπουλος Βασίλης.

Μικρά αποσπάσματα από τους χορούς υπάρχουν στους παρακάτω συνδέσμους:

Τσάμικος

Χασάπικος

Φωτογραφίες από την εκδήλωση υπάρχουν στη Συλλογή φωτογραφιών του σχολείου μας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 08 Απρίλιος 2011 19:27