Συμμετοχή στο πρωτάθλημα Χημείας PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 07 Απρίλιος 2011 17:10

Το 2011 έχει ονομαστεί από τη UNICEF και την  IUPAC «Διεθνές Έτος Χημείας» και επίσης τη χρονιά αυτή τιμάται η συμβολή της γυναίκας στην επιστημονική πρόοδο, αφού συμπληρώνονται 100 χρόνια από τη βράβευση της Μαρίας Κιουρί με το βραβείο Νόμπελ.

Με αυτή την αφορμή, διοργανώθηκε  στα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας το  «Πρωτάθλημα Χημείας», στο οποίο μπορούσαν να πάρουν μέρος όσοι μαθητές ενδιαφέρονται  να συναγωνιστούν στη Χημική γνώση, μέσα από ένα πρωτότυπο και διασκεδαστικό τρόπο.

Το ΓΕ.Λ Ανδραβίδας πήρε μέρος σε αυτή τη διοργάνωση με τέσσερις ομάδες, δύο από την Α' Λυκείου και δύο από τη Β΄Λυκείου και πραγματοποιήθηκε τη Πέμπτη 7/04/11 με τη καθοδήγηση του Αποστολάτου Ηλία, χημικού του ΓΕ.Λ Ανδραβίδας.

Νικήτρια αναδείχθηκε μία από τις ομάδες της Α΄Λυκείου στην οποία συμμετείχαν οι μαθητές: Κετσεκιουλάφης Γιάννης, Χουσάκης Γιώργος, Κατσαρός Χρήστος και Φουντάς Θοδωρής.

Οι παράγοντες που  καθόρισαν τους νικητές ήταν οι γνώσεις, η κρίση και η τύχη. Στους συμμετέχοντες προσφέρθηκαν αναμνηστικά βιβλία και μπλουζάκια με λογότυπο σχετικό με το διαγωνισμό.

Η δεύτερη φάση θα πραγματοποιηθεί στις 7/05/11 στον Πύργο και η νικήτρια ομάδα θα διαγωνιστεί με μαθητές άλλων  Λυκείων του Ν. Ηλείας.

Διοργανωτές της εκδήλωσης αυτής στο Ν.Ηλείας ήταν οι:

• Σινιγάλιας Παύλος(Χημικός)-Σχολικός Σύμβουλος Φυσικών Επιστημών στο Ν. Ηλείας

• Χαραλαμπάκης Νίκος ? Χημικός του 1ου ΓΕ.Λ Αμαλιάδας

• Καλογήρου Ηλίας- Υπεύθυνος   του  ΕΚΦΕ Ν. Ηλείας

Δείτε τις αναφορές των τοπικών εφημερίδων, πατώντας εδώ και εδώ.

Φωτογραφίες από τη διοργάνωση υπάρχουν στη Συλλογή φωτογραφιών του σχολείου μας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 07 Απρίλιος 2011 20:07