Οικονομοπούλου Φωτεινή PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 19 Ιανουάριος 2014 13:59

img 6883

Η Φωτεινή Οικονομοπούλου γεννήθηκε και  μεγάλωσε στην Ανδραβίδα. Αφού ολοκλήρωσε τις σπουδές της στο Λύκειο, ξεκίνησε να σπουδάζει  Κοινωνιολογία στο Ντιτρόιτ και ολοκλήρωσε τις σπουδές της  στην Αθήνα, όπου και μένει μόνιμα με την οικογένειά της. Έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό στην Παραγωγή Ευρωπαϊκών Οπτικοακουστικών Προγραμμάτων.

Είναι παντρεμένη και μητέρα δύο μικρών παιδιών. Το 1999 ξεκίνησε να εργάζεται σε μεγάλη εταιρεία παραγωγής διαφημιστικών ταινιών. Όμως αυτή η εργασία δεν  ικανοποιούσε το ανήσυχο πνεύμα της και έτσι άρχισε να ασχολείται με τον κινηματογράφο ασχολούμενη με την παραγωγή ταινιών μικρού και μεγάλου μήκους και ντοκιμαντέρ. Μαζί με τον σύζυγό της δημιούργησε την εταιρεία παραγωγής Oh My Dog! www.ohmydog.gr όπου διαχειρίζονται κάθε είδους οπτικοακουστική παραγωγή και έχουν ειδικό εξοπλισμό και ειδίκευση στις αερολήψεις και της αρέσει να δημιουργεί ανθρωποκεντρικά ντοκιμαντέρ κοινωνικού περιεχομένου που να έχουν την δυνατότητα να προβληθούν σε ένα πιο ευρύ κοινό πέρα από αυτό της Ελλάδας όπως οι ταινίες ?Καντίρ - Ενας Αφγανός Οδυσσέας? που γυρίστηκε στο Αφγανιστάν και ?Οι Νύμφες του Hindu Kush?, που γυρίστηκε στο Πακιστάν».

Το «Παίζοντας με τη φωτιά» είναι το project που έδωσε το βραβείο «Doc on Air» της ΕΡΤ στη Φωτεινή Οικονομοπούλου που είχε αναλάβει  την παραγωγή και στη σκηνοθέτη Ανέτα Παπαθανασίου, στο πλαίσιο των Βραβείων του 15ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης: Εικόνες του 21ου αιώνα που έγινε την Κυριακή 24 Μαρτίου 2013.

foteini 1

Παράλληλα είναι μέλος στους Γιατρούς του Κόσμου και βοηθά με όποιον τρόπο μπορεί επισημαίνοντας ότι «ο άνθρωπος όταν προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο, ?πλημμυρίζει? όμορφα συναισθήματα και αποφορτίζεται από τη συσσωρευμένη πίεση, η οποία βλάπτει την ψυχική και σωματική υγεία.

Σε πρόσφατη συνέντευξή της στον Παναγιώτη Φωτεινόπουλο δήλωσε:

«Δουλεύω μετά τις 10 το βράδυ. Παράλληλα ο σύζυγός μου, με τον οποίο εργαζόμαστε και μαζί, μου προσφέρει αμέριστη συμπαράσταση και βοήθεια. Ψάχτηκα αρκετά μέχρι να καταλήξω σε αυτή τη δουλειά. Σκέψου ότι μέχρι την τελευταία χρονιά του Λυκείου ήμουν αριστούχος στα ?θετικά? μαθήματα και στην τελευταία τάξη έκανα στροφή στα θεωρητικά! Ήταν καθοριστική η επαφή μου με τους κλασικούς της λογοτεχνίας, ενώ ο καθηγητής μου Ανδρέας Φουσκαρίνης, ήταν από τους ανθρώπους που με ενέπνευσαν στο να διευρύνω τους ορίζοντές μου, βρίσκοντας διέξοδο στις φιλοσοφικές-υπαρξιακές αναζητήσεις μου».

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 15 Μάρτιος 2014 20:44